Siyah Ceviz

Yetişmesi

Nemli, organik olarak zengin, iyi drene edilmiş bol güneş gören toprakları sever. Gölgeye karşı hassastır. Derin kökleri nedeniyle başka bir yere nakli zordur. Yenilebilir ceviz içleri için yetiştirilebilir.

Her ne kadar genç ağaçlar bazen sadece 4-6 yaşlarında ceviz vermeye başlasa da, bir ağacın tam verimli olabilmesi için 20 yıl geçmesi gerekir.

Siyah ceviz (Juglans nigra), yayvan dalları 100 ft'ye (30 m) ulaşabilen, kısa gövdeli bir orman ağacıdır. New Brunswick'in güneyinden Gürcistan'a kadar ve batıda Kansas ve Minnesota'nın olduğu Doğu Kuzey Amerika'ya özgüdür.

Her ne kadar dekoratif ince taneli ahşap için değerli olsa da, ağacın kabuğu, kökü, yaprakları ve kuruyemişlerinin hepsi tıbbi özelliklere sahiptir. Bu nitelikler, ticari ceviz yetiştiricileri tarafından en çok kullanılan ağaç olan, Juglans regia (İngiliz ceviz olarak bilinir) ile benzerdir.

Dikkate değer özellikleri

Genellikle siyah ceviz olarak adlandırılan Juglans nigra, genellikle 75-100 '(daha az sıklıkla 125') uzunluğunda ve ovalden yuvarlatılmış taça sahip, büyük, yapraklı bir ağaçtır. Olgun ağaçlarında karakteristik olarak, genellikle alçak seviyelerde dal bulunmaz ve uzun gövdelere sahiptir.

Çatlak, keskin bir şekilde sarkan, koyu gri-siyah kabuklu, elmas desenleri bulunur. Siyah ceviz, Güney Ontario'dan Güney Dakota'ya, Florida ve Teksas'a kadar Massachusetts'ten doğmuştur.

Missouri'de, tipik olarak zengin ormanlarda, akarsui vadilerinde ve devlet boyunca Steyermark eyaleti boyunca açık ormanlık ormanlarda görülür.

24 ”uzunluğunda ki tek veya bileşik yapraklara, her biri 13-23 cm olan yaprakçıklardan oluşur. Yapraklar ilkbaharda ortaya geç çıkmaya başlasa da sonbaharda erken düşemeye başlar. Yapraklar ezildiğinde çok güzel ve aromatik kokuludur.  Güzün yaprakları tartışmasız sarı renklidir.

Sarı yeşil renkli çiçekler geç açarlar. (Mayıs-Haziran), erkek çiçekler tüylü ve sarkık dişi çiçekler  ise kısa ve sivri görünür.

  Dişi çiçekler her biri sarı-yeşil bir kabukta kaplanmış yenilebilir cevizlere dönüşür.

Cevizler sonbaharda olgunlaşır yere düşerler ve kabukları düştükleri yerde kararmaya ve çürümeye başlar. İç cevizleri yenilebilir ama ayıklaması zordur. Siyah ceviz ticari satış için bu dönemde hasat edilir.

Bu ağaçtan elde edilen ahşap, dolaplar, mobilyalar, silahlar ve ince kaplamalar gibi bir dizi ticari kullanım için son derece değerlidir. Belki de herhangi bir yerli Amerikan ağacından temin edilebilen en iyi mobilya ahşabıdır.

Ağaçların ağaç için aşırı miktarda hasat edilmesi, vahşi doğadaki popülasyonları büyük ölçüde azaltmıştır.

Yerli Amerikalılar ceviz içlerini yiyecek için kullandı ve şurup için ağaç özünü kaynattı. Ayrıca, kabuklarını balıkları sersemletmek için göletlere atarak onları yakalamayı daha kolay hale getirdiğini bildirdi.

Sorunlar

Ciddi böcek veya hastalık problemi yoktur. Potansiyel hastalıklar antraknoz, bakteriyel yanıklık, kök çürümesi, toplayıcı, yaprak lekesi ve sürgünlerin kuruması. Yaprak bitleri, kurdu ve çeşitli yeşillik tırtılları için takip etmek gerekir. Siyah ceviz kökleri, açelya, ormangülü, yaban mersini, peonies ve soya fasulyesi (domates, biber, patates) gibi diğer bazı bitkiler için çok toksik olan juglon adı verilen kimyasallar üretir.

Toksit etki ağacın taç izdüşümüyle sınırlıdır. Ancak toksisite alanı tipik olarak ağaç olgunlaştıkça dışarı doğru artar. Ceviz ağacı sonbaharda oldukça dağınık olabilir. Ceviz kabukları ve yaprakları giysileri ve ağacın etrafını lekeleyebilir.

Genel kullanım

Siyah cevizlerin ana aktif maddeleri, galloy glikoz ve ellagitanninler ve juglone (5-hidroksi-alfanapthaquinone) gibi tanenlerdir. Ceviz kabukları C vitamini açısından çok zengindir ve yapraklarda betakaroten, B1, B2 ve B6 bulunur.

Bitkisel uzmanlar bitkiyi dış deriyle alakalı, saçkıran, kaşıntı, atlet ayağı, sedef hastalığı, kabarcıklar, egzama, uyuza bağlı kaşıntı, varisöz ülserler ve hatta sifiliz yaraları gibi çeşitli cilt şikayetleri için kullanırlar. Yağ geleneksel saç toniğidir. Siyah ceviz preparatları ayrıca göz enfeksiyonları ve göz kapağı tahrişleri için kullanılmıştır.

Dahili olarak, siyah ceviz özleri, gut, romatizma, epitel rahatsızlıklarda, solucanlar ve parazitler gibi rahatsızlıklar için alınır. Ayrıca iştah açıcı ve müshil olarak da kullanılır. Bazı yazarlar bunun bir kan temizleyici olduğunu düşünüyor. Cevizin içindeki kimyasal bileşenlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteren 1960'lara dayanan kanıtlar vardır.