Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir

Açık Köklü Ceviz Fidanı Dikim Zamanı
Açık köklü ceviz fidanının yetiştirildiği alandan, dikim yapılacağı alana sevk edilebilmesi için kış dinlenmesine geçmesi gerekmektedir. Kış dinlenmesine geçtiği tam olarak belirlenen fidan üretim alanından sökülebilir. Sökülen fidan ya en kısa zamanda dikim alanına sevk edilmeli ya da kökleri tamamen dere kumu ile örtülecek şekilde kontrollü depolarda muhafaza edilmelidir.
 Bizim fidan yetiştiriciliği yaptığımız Bandırma bölgesinde fidan söküm zamanı Kasım ayının ortalarında başlamakta ve Nisan ayına kadar sürmektedir.
Biz firma olarak fidan sökümlerimizi gelen talepler doğrultusunda Kasım ayı ile Nisan ayı arasında kalan dönemde yapmaktayız.
Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzerine ülkemizde açık köklü fidan dikimi Kasım ayı ile Nisan ayı arasında kalan kış döneminde yapılmaktadır.

 
Hava şartlarına göre açık köklü fidan dikim zamanları;
1. Kışlar ılıman yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor ise;
Açık köklü fidan dikimi Kasım ayında başlayarak Nisan ayına kadar yapılabilir. Özellikle kış öncesi yapılacak dikimlerde fidanların kök gelişimi daha hızlı olmaktadır.
2. Kışlar ve yazlar normal geçiyorsa;
Bu tür iklim özelliklerine sahip bölgelerde Kasım-Aralık ve Şubat-Nisan aylarında açık köklü fidanı dikimi de yapılabilir. Ocak ayı içerisi ile Şubat ayının ortasına kadar kış şartları sert geçebileceğinden bu zaman aralığında dikim önerilmez.
3. Kışlar sert ve yazlar normal geçiyorsa;
Kış öncesi ve kış aylarında dikim önerilmez. İlkbahar'ın gelmesiyle yani Mart-Nisan aylarında açık köklü fidan dikimi yapılabilir.
Tüplü (Poşetli) Ceviz Fidanı Dikim Zamanı 
Tüplü olarak üretimi yapılan ceviz ve badem fidanları yılın her mevsiminde dikilebilecek durumdadır.
Köklerin sürekli toprak içinde olması, sevk işlemlerinin topraklı olarak yapılması fidan dikimindeki mevsimsel kısıtlamayı ortadan kaldırmaktadır.
 
Ancak dikim yapacağımız bölgenin iklim şartları açık köklü dikim kadar olmasa da tüplü fidan dikimini de sınırlandırmaktadır.  
1. Kışlar ılıman yazlar sıcak ve kurak geçiyor ise;
Bu bölgelerimizde özellikle yağış alınan sonbahar, kış ve ilkbahar aylarını önermekteyiz. Dikim alanınızda sulama sorunu yok ise yaz aylarında da dikim yapılabilir.
2. Kışlar ve yazlar normal geçiyor ise;
Tüplü fidan dikimi bütün aylar içinde yapılabilir.
3. Kışlar sert, yazlar normal geçiyor ise;
Sert geçen kış aylarında fidan dikimi kesinlikle yapılmaz. Dikim için en ideal aylar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır. Dikim yapılan fidanın kış aylarına yerinde güçlü olarak girmesinin çok faydası olacaktır.
Ceviz Fidanı Dikimi
 
Ceviz ve badem fidanlarının çıplak köklü ve tüplü olarak dikimi yapılabilir. Çıplak köklü fidanlar Kasım-Nisan ayları arasında dikilmelidir. Tüplü fidanlar ise yılın her döneminde dikilebilir.
Çıplak köklü fidan dikimi yaparken köklerin kıvrılıp, dönmemesine dikkat etmeliyiz. Kök toprakta hava boşluğu kalacak biçimde sığ veya derin dikilmemelidir. Dikilecek fidanın kırılmış ve ezilmiş kılcal kökleri ile kazık kök alttan 2-3 cm kesilerek temizlenir.
Tüplü ve kaplı fidanlar naylon ve kaplarından mutlaka çıkarıldıktan sonra dikilmelidir. Dikim sırasında kök sisteminin bulunduğu toprak kütlesi dağıtılmadan dikilmelidir.

Her iki ekimde de fidanların; kök yapısına, yaş ve boy durumuna göre açılacak uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilmesine, toprağın sıkıştırılmasına ve can suyu verilmesine dikkat edilir.
*Don olayı olacağı değerlendirilen günlerde fidan dikilmemelidir.
*Dikim yapıldıktan 4-5 gün sonra toprak çatlamasına karşı fidanların dibi tekrar çapalanmalıdır.

nması sağlanmalıdır.*Boylu fidanların rüzgârla sallanmasını önlemek için bir kazığa bağla
Fidan Dikim işlemi;
Önce çapa, bel küreği veya kepçe ile toprağınızın yapısına göre 100 cm ile 150 cm derinliğinde yine 50-60 cm genişliğinde bir çukur açın. Açtığınız çukurdan çıkan toprakları yüzeye dağıtın ve dikim sırasında kullanmayın.
Dikim sırasında kullanılmak üzere 1/3 oranında yüzey toprağı, 1/3 oranında yanmış büyükbaş çiftlik gübresi ve 1/3 oranında dere kumundan oluşan karışım hazırlanır. Yaptırdığımız toprak analizine göre en dipte (400-500 gr) ve en üstte 200-300 gr) kullanılmak üzere fidan başına (600-800 gr) kimyasal gübre hazır bulundurulur.
Sırasıyla;  
- En alta yaptırdığımız toprak analizine göre 400-500 gr kimyasal gübre uygulaması yapılır.
- Yukarıdaki oranlarda hazırladığımız yüzey toprağı, dere kumu ve çiftlik gübresinden oluşan karışım üstten 40cm kalıncaya kadar çukura koyulur.
-Fidan kazığı etkin rüzgârlardan korumak için uygun yöne koyulur.
- Fidanın yaralı aşı kısmı güneye bakacak ve topraktan 6-8cm yukarıda kalacak şekilde fidan çukura oturtulur.
- Tekrar karışım toprağı ile fidan dikimi yapılır.
- Fidan çevresine ayak ile kökleri koparmayacak şekilde ve aynı zamanda köklerinde hava almasını engelleyecek şekilde baskı uygulanır.
- Yüzey toprağına 200-300 gr kimyasal uygulayarak çepi ile hafifçe gübrenin üzeri örtülür.
- Fidan kazığına gövdeyi tahriş etmeyecek bir bağ ile tutturulur.
- Can suyu verilerek dikim işlemi tamamlanır.