Ceviz Fidanı Nasıl Dikilmeli ve Yapılan Hatalar

Ceviz yetiştiriciliğinin başlangıç noktası, fidan dikimine hazırlık yapılması ve fidanın dikilmesidir. Temin edilen ceviz fidanların usulüne uygun olarak dikilmemesi fidanların kurumasına sebebiyet vermekte, gerek çiftçilerimiz gerekse de yatırımcılar için hayal kırıklığı oluşturmaktadır.
1. Tarlanın İşlenmesi;
Dikim yapacağımız bahçe pullukla derin bir şekilde sürülerek patlatma işlemi yapılır. Daha sonra tırmıkla üzerinden geçilerek düzeltilir.
Özellikle daha önceden işlenmemiş tarlaların kış yağışlarını bünyesinde toplayabilmesi için pullukla derin olarak sürülmesi gerekmektedir. Fidanın baharda oluşan su ihtiyacı için önem taşımaktadır.
Gerekli görülen tarlalarda drenaj ve tesviye işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ceviz yetiştiriciliğinde tarlanın hazırlanmaması en sık görülen eksikliklerdendir.
2. Fidan Çukurlarının Yerlerinin Belirlenmesi;
Fidanın çeşidine göre fidan çukurların arasının uzaklığı metre ile ölçülerek belirlenmeli ve ip yardımıyla da aynı çizgide olması sağlanmalıdır.
Fidan çukurlarının rastgele açılması aynı çizgide olmaması tespit edilen yanlışlıkların içerisindedir. 
3. Fidan Çukurunun Açılması;
Ceviz fidanı dikimi için açılacak fidan çukurlarının ölçüleri 50 cm genişliğinde ve 100 cm derinliğinde olmalıdır. Bu veriler köklerin rahat ilerleyebileceği orta dereceli sertlikteki topraklar içindir.
Eğer toprağınızda yüksek sertlik derecesinde bir durum var ise çukurların iş makineleriyle 150 cm'e kadar açılmalıdır.
Sert olan topraklarda derin fidan çukuru açılmaması fidan gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.
Fidan çukurları dikimden 2-3 ay önce açılarak fidan dikilecek toprağın oksijen ve güneş ile tanışması sağlanmalı ve çukurdaki yararlı bakteri hayatının güçlenmesi sağlanmalıdır.
 
4. Fidan Çukurunun Gübrelenmesi;
Fidan dikiminde (1) ölçek yüzey toprağı (1) ölçek nehir kumu ve (1) ölçek yanmış büyükbaş hayvan gübresi veya katı organik gübreden oluşan karışım kullanılmalıdır.
Yanmış hayvan gübresi; (2) yıllık yanmış büyükbaş veya koyun gübresi olmalıdır.
Fidan dikiminde analiz sonuçlarına göre köklere değdirmeden fidan çukurlarının en dibine 300-500gr arasında kompoze gübrelerden kullanılabilir.
 Yanmamış hayvan gübresi, keçi gübresi ve tavuk gübresi kullanımı fidanın asit yoğunluğundan fidanın ölümüne sebebiyet verdiği tespit ettiğimiz hususlardandır.  
5. Aşı Boğumunun Yeri;
Aşı boğumu dikim yapıldıktan sonra toprağın 8-10 cm üzerinde olacak ve aşı birleşim yeri güneyi gösterecektir. Aşı bölgesinin gelişmeye devam etmesi ve güçlenmesi için önemli bir husustur.
Aşı boğumunun toprak altında kalması veya dikimden sonra toprakla örtülmesi bazı bahçelerimizde gözlemlenmiştir.
6. Destek Çubuğu;
Fidanın rüzgârlardan etkilenerek kırılması ve köklerinin oynamasını engellemek maksadıyla destek çubuğuna ihtiyaç duyulmaktadır. Destek çubuğu yaklaşık 1,5 metre boyunda olmalıdır.
Fidanın 10 cm kadar yakınına dikilmeli ve fidanı kesmeyecek bir bez parçasıyla fidanın bağlanması sağlanmalıdır.
Destek çubuğunun çok uzak olması fidanın gergin olmasına ve aşıdan kırılmasına yol açmaktadır.