Badem Hasadı

HASAT (ÜRÜNÜ TOPLAMA)
Bademde de tıpkı cevizde olduğu gibi hasattan 15 gün önce sulama yapılmasında fayda vardır. Olgunlaşan meyvelerin normal bir silkme ile dökülmesi iyi bir özellik olup, hafif bir rüzgar veya sarsıntı ile dökülmesi kötü bir özelliktir. Bu nedenle meyvelerin aynı zamanda olgunlaşıp, normal bir silkme ile dökülmeleri, bir çeşitte aranan en iyi özelliklerden birisidir.Sırıkla hasat, dallarda yaralar açması ve bu yaraların hastalıklara neden olması yüzünden sakıncalıdır. Ancak dal silkme ile dökülmeyen küçük dallardaki meyveleri düşürmek için uç tarafı lastikle sarılmış sopayla hafifçe vurularak silkme yapılabilir. El ile kumanda edilen ve teleskopik uzatma çubuğu bulunan makinelerle merdivene gerek kalmaksızın hasat yapılabilmektedir. Akü ile çalışan bu makinelerden birinin ucunda karbon-fiber alaşımlı tarak bulunmakta olup, bu tarak ekseni etrafında dönerek çiçek gözlerine zarar vermeden meyveleri ağaçtan dökmektedir. Diğeri ise; uzatma çubuğunun ucunda bulunan ve lastikli kıskaçla dalları kavrayan uzatma çubuğunun, sırttaki motor sayesinde mekanik olarak silkme suretiyle meyveleri ağaçtan kolayca düşürebilmektedir. Tabiki ağaçları silkmeye başlamadan altlarına yaygı serilir. Yaygı uçlarının kalkmaması için kenarlarına ince zincir çekilen yaygılar kullanılır veya yaygı kenarlarına taşlar konulabilir.Hasat sabah ve akşam serininde yapılmalıdır. Aşırı sıcakta hasat yapılmaz.
Hasat Zamanı
Bölgenin iklimine ve çeşide göre hasat zamanı değişir. Hasat genellikle Temmuz’ da başlayıp Eylül'de sona erer. Ağaçta olgunlaşan meyvelerde yeşil kabuk çatlar ve kısmen kuruyarak renk değişimi meydana gelir. Bu durumda yeşil kabuğun meyveden ayrılması kolay olur (Kavlatma). İşte bu zaman, hasat zamanıdır. Hasadın erken veya geç yapılması meyve kalitesini bozar.
Kavlatma
Silkme bittikten sonra yaygıların üzerindeki bademler toplanıp yeşil kabuklarının soyulacağı (kavlatma) yere taşınır. Yeşil kabuklar hemen soyulmayacaksa çuvallarda veya yerde yığılı olarak bekletilmemelidir. Serili vaziyette de fazla bekletilmez. Aksi halde meyvelerde bozulmalar ve kurtlanmalar görülebilir. Elle kavlatma pahalıya mal olacağı için fındık patoz makineleri badem kavlatmasına uyarlanarak kavlatma yapılabilir.
Kurutma
Kavlatılmış bademler 3-5cm kalınlığında serilir ve günde birkaç kez karıştırılıp alt üst edilir. Sıcak havada bademler ortalama bir hafta içinde kuruyarak depolanacak hale gelir. Bademin doğrudan doğruya güneş ışınları altında kurutulması sakıncalıdır. En büyük sakıncası, içindeki yağın bozulmaya başlayıp bademin acı olmasına neden olmasıdır. Bademler zamanında hasat edilip yeşil kabuğundan çıkarılmazsa ve yeşil kabuğundan çıkarılan kabuklu bademler hemen havadar ve gölge yere serilip kurutulmazsa “KÜF” meydana getirirler. Büyük çapta Aşılı Badem Bahçesi kuranların bir kurutma ambarı yapmaları gerekir. Bu, gerek kurutma gerekse depolamada kullanılır. Kurutmak için bademler, tel kafes üzerine 3-5cm kalınlığında serilir. Günde birkaç defa karıştırılır. Bademlerin daha çabuk ve sağlıklı kurutulmaları için dakikada 20-30 m hızla esen bir aspiratör kullanılır. Aspiratörlerden biri havayı içeri doğru çekerken diğeri içerdeki havayı dışarıya verir. Ancak içeriye verilen doğal havanın sıcak olması gerektiği unutulmamalıdır. Kurutma işlemi sırasında dışarıda sıcak hava  yoksa, kerevetin altına döşenmiş olan sıcak hava borularından istifade edilir. Bu sistem kurulamıyorsa içeride kömür sobası yakılabilir. Her iki durumda içerideki sıcaklığın 38 dereceyi geçmemesi gerekir. Bu işlemler, bademin içindeki nem oranının %8 düşürülmesine kadar devam eder. En iyi kurutma, ısı uygulaması olmadan bol hava hareketi ile yapılmış olanıdır.
İç Çıkarma
Kurutulan kabuklu bademlerden ince kabuklu olan el ve diş bademlerinin içlerinin çıkarılması önemli olabilir. Bu bademler sert kabuklu bademler gibi depolanıp uzun süre bekletilemez. Elle iç çıkarma pahalı olacağı için makine ile iç çıkarmak ekonomik olur. Gerek kavlatma gerekse iç çıkama makineleri Balıkesir, Urfa ve Malatya’ da bulunabilmektedir.
Depolama
Kavlatıp kurutulmuş sert kabuklu bademler uzun süre depoda saklanabilir. Pazarlama olanağı bulunduğunda içleri çıkartılıp piyasaya sunulur. Aksi halde iç bademi depoda saklamak için daha masraflı şartların sağlanması gerekir. İç bademin her tedbire rağmen bozulma ve kutlanma ihtimali daha fazladır.
Pazarlama
Bademin iç olarak pazarlanması daha karlıdır. Bu nedenle üreticilerin iç bademi kendilerinin elde etmesi en doğru yoldur. İç bademin muhafazası zor ve pahalı olduğundan üretici bademi sert kabuğu ile muhafaza edip, müşteri çıktığında içini çıkarması daha ekonomik olur.
Badem içleri elekten geçirilip sınıflandırıldıktan sonra;
Fiziksel olarak elle ve gözle incelenip,
Duyusal olarak da koklanıp tadılarak da tasnif edilirse fiyatı daha da artar.
Dünyanın iç bademe olan talebi her geçen gün artmaktadır. Orta doğu hatta uzak doğu ülkelerinin bile bademe olan talepleri giderek artmaktadır.
İç piyasada bademe olan talep bir hayli fazladır. Bu talep karşılanamadığı için dışarıdan ithal edilmektedir. Dış piyasada ülkemiz bademine büyük bir talep olduğu halde maalesef üreticimiz iç piyasaya bile cevap verememektedir.Sonuç olarak bademin pazarlanmasında hiçbir sorun yokur.